Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč tentokrát souhlasím s Halíkem?

Ačkoliv se řadím spíše k odpůrcům kněze Tomáše Halíka, v jedné věci s ním souhlasím. Souhlasím s ním, že tzv. ateismus je dán především nevzdělaností.

Halík v jednom ze svých článků píše:

"Když mně někdo řekne, že je atheista, tak mu povím: "Dobře, ale řekni mi, jak vypadá ten Bůh, kterého odmítáš?" Protože když někdo něco odmítá, neguje, musí o tom mít nějakou představu. Když mi ji vylíčí, řeknu: "Zaplať Pán Bůh, že v takového Boha nevěříš. V takového Boha nevěřím ani já. Bylo by moc smutné, kdybys v takového Boha věřil."Často to, co lidé nazývají atheismem, je jen odmítání jejich vlastní představy o tom, v co věří věřící. (...) Daleko horší než atheistická společnost, je společnost nábožensky nevzdělaná a nekultivovaná. To charakterizuje dnes bohužel naší českou společnost daleko spíše než atheismus. " (Halík, T. O ateismu, pochybnostech a víře)

To je i má zkušenost, kterou jsem s tzv. ateisty udělal. K faktické nevzdělanosti a představě vytvořené komunistickou propagandou a čtením Blesku, o kterých Halík ve stejném článku píše, bych přidal ještě jeden povahový rys charakterizující bojovné ateisty - pýchu, přesvědčení o vlastní rozumnosti a intelektuálním nadhledu. Jak se ovšem říká člověku, který je nevzdělaný, ale neví o tom? Připomeňme si jedno pořekadlo: Kdo neví a neví, že neví, je hloupý. Ano, právě nevzdělanost s přesvědčením o vlastní vzdělanosti, tedy hloupost, charakterizuje ty, co se k ateismu hlásí jako ke svému světonázoru. Ukažme si to na pár příkladech.

Začneme slovy ateisty nejproslulejšího - Richarda Dawkinse:

"Kdo je ateista? Ateista uvažuje o Jahvem podobně, jako každý slušný křesťan o Thorovi, Baalovi nebo o zlatém teleti. Jak již bylo řečeno, jsme všichni ateisté v případě většiny bohů, kterým kdy lidstvo věřilo. Někteří z nás jdou akorát o jednoho boha dále."

Podobná slova napsal jeden z komentátorů pod můj blog (pro lepší srozumitelnost přidávám diakritiku):

"Příjde mi zajímavý, že kdybych někam přisel s tim, ze věřim na hejkala a bludičky, nejspíš na mě zcela oprávněne budou koukat jako na vola. Ale když někam příjdu s tím, ze věrim na boha, je to OK. Jak je to možné, když všechny tři vyjmenovane bytosti maji naprosto stejnou podstatu?"

A to je právě to. Pokud by byl Jahve, Thor, Baal či zlaté tele totéž, pokud by stejnou podstatu měl hejkal, bludičky a Bůh, pak by rozumný člověk skutečně mohl říct, že na nic z toho nevěří. Jenomže právě, že nemají, a ten, kdo tvrdí, že ano, je buď ignorant či podvodník.

Pohanští bohové či pohádkové bytosti jsou antropomorfní postavy, jejichž existence je skutečně jen lidským výmyslem, i když je dán přirozeným vztahováním se člověka k tomu, co jej přesahuje. Proč člověk ve své fantazii buduje bohy? Protože je zaměřen k transcendenci, kterou však neumí uchopit. Tato přesažnost, ke které se člověk pokouší dostat se pak projevuje v tom, že bohové jsou dokonalejší a vyšší než člověk a mají vlastnosti, po kterých člověk touží, kupříkladu nesmrtelnost. Nedokonalá schopnost rozumu pak působí, že jsou však víc člověku podobní - mají své slabosti, nejsou všemohoucí (vedle nich existují i jiní bohové) a jsou často, jako v řecké mytologii, podřízeni něčemu vyššímu - slepé síle osudu.

Naproti tomu se Bůh Bible vymezuje slovy "Jsem, který jsem" (Jahve) a jako stvořitel všeho, co je mimo něho. To prosté Boží jméno "Jsem" vyjadřuje fakt, že Bůh má plnost bytí, ba co víc, on je čirým bytím sám. Antičtí filosofové pak usuzují na existenci Boží přirozenou cestou, cestou rozumového poznání. Nahodilé, proměnlivé věci tohoto světa mohou nebýt a také v jistém okamžiku nebyly, věc která není musí být uvedena k bytí věcí, která je. Nemáme-li skončit v rozporném nekonečném regresu, musíme dospět k věci, která je nutně a sama od sebe, a tou je Bůh. Z toho, že je Bůh první příčinou světa pak vyplývá, že svět je na něm závislý a že je vzhledem k věcem světa svrchovaným vládcem. Jako původce veškeré dokonalosti musí být Bůh maximálně dokokonalý, jako původce bytí musí být maximálně jsoucí. To vyplývá z toho, že je příčinou a příčina vždy převyšuje účinek.

Opravdu se Stvořitel, čisté bytí, nejdokonalejší bytost a svrchovaný vládce stejné podstaty s lidem až příliš podobnými pohanskými bůžky či pohádkovými postavami? Zjevně nikoliv. 

Další prapodivnou představu z téhož soudku Boha buduje jeden zdejší blogger, který je přesvědčen o vlastní inteligenci. Ve svém článku píše:

"Předpokládejme, že tato hypotéza je pravdivá a vesmír byl skutečně stvořen Bohem. Je jedno, jestli takto definovaný Bůh dění ve vesmíru nadále pozoruje či ne. Co je však jisté je fakt, že z druhé věty termodynamické (o jejíž platnosti nepochybují ani největší bohomilové) jednoznačně vyplývá, že negentropie systému označovaného jako Bůh, musí být výrazně vyšší než negentropie jakéhokoliv podsystému, který byl Bohem stvořen – tedy v našem případě vesmíru."  

Pravděpodobně každé bystřejší dítě by odpovědělo, že pokud je Bůh tvůrcem hmotného vesmíru a jeho zákonů, pak je dost možné, že zákonům hmotných jsoucen, které však neplatí pro jsoucna nehmotná, není podřízen. Nebo snad není termodynamický zákon zákonem fyziky? Nezkoumá fyzika jsoucna hmotná? Nicméně kdybychom přijali tuto metaforu, tak nechápu, co je nepřijatelného na tom, že "Boží informace" je větší než "informace světa"?

Opravdu zajímavá teze inteligentního autora spočívá v tom, že implicitně předpokládá, že cokoliv je musí být systém. Co je však systém?

"Systém (česky soustava) je souhrn souvisejících prvků, sdružený do nějakého smysluplného celku. V latině a řečtině znamená termín system kombinovat, uspořádat, sdružovat.

Systém se obvykle skládá z komponent (nebo elementů), které jsou spojeny za účelem umožnění toku informací, materiálu nebo energie. Termín je často používán pro popis entit, které se vzájemně ovlivňují a pro něž může být vytvořen matematický model." říká Wikipedie.

Z analýzy Boží bytnosti, pro kterou tu není čas, však vyplývá, že pro Boha je charakteristická absolutní jednoduchost, nesloženost, a to nejen z fyzických částí, ale i z metafyzických principů. Bůh tedy v žádném případně není souhrn něčeho, a tedy systém! Považovat Boha za systém je podobné jako mu přisoudit podstatu nedokonalých antropomorfních bytostí jako jsou pohanští bohové či pohádkové postavy.

Chápu, že někdo tohle o Bohu neví, že je v tomto směru nevzdělaný. Co nechápu je, že svou nevzdělanost vydává za vrchol inteligence. Jak se říká tomu, kdo neví a neví, že neví?

 

 

Autor: Jiří Stodola | čtvrtek 30.7.2009 10:23 | karma článku: 25,35 | přečteno: 2419x
  • Další články autora

Jiří Stodola

Štvanice na Halíka?

Tomáš Halík mne označil v souhrnné reakci na několik jemu ne příliš přátelských článků za “ultrakatolíka” a “dědice druhorepublilového fašismu”. Mohu podotknout, že obě nálepky považuji za urážlivé a zcela falešné. Jsem katolíkem, to přiznávám, ale skutečně nechápu, proč by mě někdo měl označovat za “ultrakatolíka”. Co to vlastně je “ultrakatolík”? Já se považuji za katolíka zcela bez přívlastků. Ještě absurdnější je tvrzení o tom, že jsem dědicem druhorepublikového fašismu. S žádnou formou fašismu jsem neměl, nemám a nebudu mít nikdy nic společného. Tomáš Halík by měl lépe vážit svá slova. Já ho také nenazývám ultramodernistou a dědicem prvorepublikového modernismu, i když v jeho případě by šlo o nálepky celkem oprávněné.

19.6.2013 v 12:56 | Karma: 26,43 | Přečteno: 1857x | Diskuse| Věda

Jiří Stodola

Halíkovy vánoční knížky a RIV

Český knižní trh si zvykl na to, že každý rok před Vánoci vychází kniha Tomáše Halíka, kterou pak zájemci o plytké filosofování a lacinou spiritualitu naleznou pod stromečkem. Takový už je trh: lidé chtějí Harryho Pottera, dostanou Harryho Pottera, chtějí Halíka, dostanou Halíka. Autoři těchto publikací chtějí peníze, dostanou peníze úměrně tomu, jak moc lidé stojí o jejich díla. V souvislosti s Halíkovými knihami je zajímavá jiná věc – nejde totiž jen o komerční meditace na různá témata, ale podle prof. Halíka jde zároveň i o odborné knihy. Jak je to možné? Začneme trochu ze široka.

5.6.2013 v 12:11 | Karma: 27,16 | Přečteno: 2111x | Diskuse| Věda

Jiří Stodola

Putna do kartouzy

Abych řekl pravdu, kauza profesury Martina C. Putny ve mně nevyvolala potřebu veřejně se vyjadřovat. Takové veřejné angažmá by totiž znamenalo buď se postavit na stranu prezidenta Miloše Zemana, nebo na stranu M. C. Putny. Ani jedno jsem udělat nemohl, neboť v obou případech bych musel být nespravedlivý.

4.6.2013 v 12:24 | Karma: 17,60 | Přečteno: 940x | Diskuse| Věda

Jiří Stodola

Ježíš Kristus - falešný prorok nebo Syn Boží?

Člověk žijící v naší kultuře musí k osobě Pána Ježíše Krista zaujmout svůj postoj, ať chce nebo ne. V podstatě existují dva možné přístupy: buď je Pán Ježíš Kristus tím, kým se prohlašuje, tedy Božím Synem, vtělenou druhou Božskou Osobou, nebo je podvodník, lhář či blázen. Nevěřit v první a zároveň odmítat druhé dost dobře nejde, přestože se o to mnozí pokoušeli (kupříkladu T. G. Masaryk), když Ježíše Krista považovali za pouhého člověka, nicméně člověka, který dosáhl nejvýraznějšího pochopení Boha a kterého je třeba míti za vzor. Těmto lidem uniká, že takovýto významný člověk by musel být zároveň významný lhář a nafoukanec, protože není sebemenších pochyb o tom, že si osoboval práva, která přísluší Bohu (odpouštět hříchy) a žádal úctu, která Bohu náleží.

17.9.2009 v 10:37 | Karma: 24,85 | Přečteno: 3150x | Diskuse| Ostatní

Jiří Stodola

Katolická církev a potraty

V jedné diskuzi zazněly hlasy, že prý katolíci v otázce potratů nejsou jednotní. Vzhledem k tomu, že katolíka katolíkem dělá křest, katolická víra a podřízenost autoritě papeže a biskupů v jednotě s ním (viz např. dokument Lumen gentium), a že otázka přípustnosti či nepřípustnosti umělého potratu spadá pod učení, které je třeba přijímat vírou božskou a katolickou, pak je spekulace o nějaké nejednotnosti katolíků v této otázce čirým nesmyslem.

7.9.2009 v 16:06 | Karma: 22,45 | Přečteno: 4398x | Diskuse| Ostatní

Jiří Stodola

Je to jinak

Skutečnost, že kdosi pod můj článek "O naději" vložil dosti obsáhlé komentáře pojednávající o mé osobě, je pro mne ze dvou důvodů potěšující: 1) používají-li se argumenty ad hominem, svědčí to o tom, že scházejí argumenty ad rem, 2) mé články někdo považuje za diskreditováníhodné, což svědčí v jejich prospěch.

22.8.2009 v 21:35 | Karma: 7,97 | Přečteno: 1297x | Diskuse| Ostatní

Jiří Stodola

O naději

Naděje je ústřední pojem křesťanství. Papež Benedikt XVI. se zabýval křesťanskou nadějí ve své druhé encyklice "Spe salvi".

21.8.2009 v 16:47 | Karma: 16,92 | Přečteno: 2018x | Diskuse| Kultura

Jiří Stodola

Mem svatého Maxmiliána

Dnes slaví svátek svatý Maxmilián Maria Kolbe, polský minorita, který obětoval svůj život za svého bližního v koncentračním táboře v Osvětimi. Podívejme se na Maxmiliánův skutek z hlediska teorie memů a ukažme si, jak se tato teorie blíží krajnímu realismu, a v čem je rozporná.

14.8.2009 v 12:09 | Karma: 18,52 | Přečteno: 2085x | Diskuse| Věda

Jiří Stodola

Newspeak a politická korektnost

Pro ovládání myšlení lidí buduje Strana z Orwellova románu "1984" zvláštní druh umělého jazyka – tzv. newspeak, současná liberální společnost používá podobného principu vytvářením tzv. politicky korektní mluvy. Co je newspeak a co politická korektnost?

13.8.2009 v 17:05 | Karma: 27,76 | Přečteno: 2704x | Diskuse| Ostatní

Jiří Stodola

Omyl Ernesta Hemingwaye (celé)

V knize Pohyblivý svátek, kterou americký spisovatel Ernest Hemingway vydává za vzpomínky na svůj pobyt v Paříži v letech 1921-1926, popisuje, co se mu přihodilo při posezení se spisovatelem Fordem Maddoxem Fordem na zahradě jedné z kaváren. Ford Maddox Ford si přisedá k Hemingwayovu stolu, aby se mezi nimi rozpředl rozhovor, jehož absurditu podtrhuje i následující příhoda.

13.8.2009 v 10:37 | Karma: 9,37 | Přečteno: 1007x | Diskuse| Poezie a próza

Jiří Stodola

Hitlerův katolicismus

Když jsem se vymezil proti nacismu, dostal jsem odkaz na článek, v němž se tvrdí, že se Adolf Hitler hrdě hlásil ke svému katolicismu. Hitler sice byl pokřtěný jako katolík, ale o tom, co si o katolicismu myslel, svědčí tato jeho slova:

12.8.2009 v 15:36 | Karma: 25,20 | Přečteno: 2302x | Diskuse| Kultura

Jiří Stodola

O Piu XII., Jakubu Demlovi a dvou republikách

Služebník Boží Pius XII. byl propagandou KGB obviňován z tiché podpory nacismu, čemuž mnozí lidé dodnes věří. Konzervativní katolíci byli v médiích mnohokrát hozeni do jednoho pytle s fašisty. Proti falešným obviňováním Pia XII. jasně hovoří historická fakta. Naskytla se mi příležitost, abych dokázal, že i mně se nacismus mimořádně hnusí a že nemlčím, když je někde podporován. Protože jsem upozornil, že článek Štěpánky Bergerové obsahuje myšlenky jako vejce vejci podobné myšlenkám Adolfa Hitlera, které tvoří jeden ze základů nacistické doktríny, byl jsem obviněn z porušení kodexu blogera a můj článek byl z veřejného sektoru přesunut do sektoru soukromého.

12.8.2009 v 10:27 | Karma: 18,19 | Přečteno: 1368x | Diskuse| Politika

Jiří Stodola

Nový Adolf Hitler na iDnes

Honba médií a ministrů pro lidská práva za tzv. neonacisty vyvolala zřejmě opačný efekt - jejich myšlenky se staly populárními. Jak jinak si vysvětlit, že článek Štěpánky Bergerové, která prezentuje názory jako vejce podobné názorům jistého Adolfa Hitlera, získal značně vysokou karmu a dokonce se objevil ve výběru blogů? Podívejme se, co píše blogerka a co autor díla "Mein Kampf".

11.8.2009 v 14:12 | Karma: 14,88 | Přečteno: 1999x | Diskuse| Média

Jiří Stodola

Co je svoboda a proč ji pravdivé poznání předpokládá?

Jelikož jsem ve svém článku Bůh a zlo napadl tezi "Jeli Bůh vševědoucí, všemohoucí a dobrý, nemůže na světě existovat zlo" jako falešnou poukázáním na existenci sekundárních příčin (svobodných tvorů), kteří nesou mravní odpovědnost za svoje (dobré či zlé) skutky a jejichž existence zřejmě vyvažuje existenci zla, které do světa vnáší, byla komentátory zpochybněna možnost svobody u tvorů. V následujícím příspěvku bych tedy do celé záležitosti rád vnesl trochu světla a vysvětlil, co je pod pojmem svoboda, která existuje a přitom není v konfliktu s řádem světa, chápáno. Rovněž bych chtěl ukázat, že takto vnímanou svobodu nelze bezrozporně nepředpokládat.

10.8.2009 v 14:57 | Karma: 18,05 | Přečteno: 1833x | Diskuse| Věda

Jiří Stodola

Spor Adama s Tomášem aneb další potvrzení původu ateismu (Část 1.)

Ve své polemice s místními ateisty jsem byl několikrát odkázán na stránky Adama Romana zabývající se vyvracením víry v Boha a obhajobou ateismu. Toto dílo obsahuje tolik věcných i formálních omylů a chyb, že by poukázáním na každou z nich vznikl spis dvakrát tak obsáhlý jako původní Romanův. Takovouto činnost jsem považoval za naprosto zbytečnou, neboť jsem měl za to, že diletantské Romanovo dílo se diskredituje dosatečně samo. Avšak ze skutečnosti, že jsem na něj stále odkazován, i z faktu, že jej místní ateisté považují za zdařilé (což nakonec opět svědčí pro moji tezi o přímé úměře nevzdělanosti a ateismu), jsem nabyl přesvědčení, že bohužel tomu tak není a že bude nejspíš třeba se alespoň částí Romanova textu zabývat. Nejvíce jsem byl odkazován na pojednání o sv. Tomáši Akvinském. To jakož i fakt, že problematika scholastické filosofie je mi blízká, takže právě zde se mi jeví Romanova nekompetence jako nejzřetelnější, mě přimělo k tomu, abych se na chvíli u tohoto textu zastavil.

7.8.2009 v 9:13 | Karma: 22,35 | Přečteno: 2307x | Diskuse| Věda

Jiří Stodola

Omyl Ernesta Hemingwaye (závěr)

Stěží si dovedeme představit, že by mezi sebou mohly být zaměněny protikladnější osobnosti než katolík Belloc, apologeta Církve odmítající vykořisťování nižších vrstev, a satanista Crowley, který nenáviděl křesťanství a který napsal: "Rozdrťte ztroskotance a slabochy, toto je zákon silných..." Zajisté se mohlo jednat o náhodu. I kdyby se však o náhodu jednalo, nesymbolizuje tento omyl omyly světských intelektuálů, které ve své knize charakterizuje americký spisovatel Paul Johnson a kteří velmi často vědomě či nevědomě zaměňují dobro se zlem a mezi něž nepochybně patřili Ford i Hemingway?

6.8.2009 v 8:38 | Karma: 15,06 | Přečteno: 1477x | Diskuse| Kultura

Jiří Stodola

Omyl Ernesta Hemingwaye (2. část)

Hilaire Belloc (1870-1953) byl synem Francouze a Angličanky, která konvertovala ke katolicismu. V katolické víře vyrostl odmalička, přesto měl mnoho vlastností, které ho spojují s anglickými konvertity, jakými byli R. H. Benson, G. K. Chesterton či Graham Green. Konvertovat v Anglii ke katolické víře znamenalo něco jako stát se zrádcem národa. Konvertita ve společnosti ztratil své bývalé postavení, musel začít od samého počátku jinde - mezi opovrhovanou menšinou. Pohnutky těchto mužů tedy musely být silné, nešlo tedy jen o estetické okouzlení, ale o skutečné povolání. Angličtí konvertité měli něco, co rodilým katolíkům chybělo a chybí - nesamozřejmou víru, kterou si museli dokonale obhájit před sebou i před okolím. Z tohoto důvodu vynikali v apologii Církve a na druhé straně byli imunní vůči "duchu doby", kterému tolik katolíků podléhalo. Takovouto roli sehrávají někteří konvertité i v dnešní na křesťanství zapomínající Evropě.

5.8.2009 v 12:27 | Karma: 13,07 | Přečteno: 1346x | Diskuse| Poezie a próza

Jiří Stodola

Omyl Ernesta Hemingwaye (1. část)

V knize Pohyblivý svátek, kterou americký spisovatel Ernest Hemingway vydává za vzpomínky na svůj pobyt v Paříži v letech 1921-1926, popisuje, co se mu přihodilo při posezení se spisovatelem Fordem Maddoxem Fordem na zahradě jedné z kaváren. Ford Maddox Ford si přisedá k Hemingwayovu stolu, aby se mezi nimi rozpředl rozhovor, jehož absurditu podtrhuje i následující příhoda.

5.8.2009 v 8:25 | Karma: 13,06 | Přečteno: 1324x | Diskuse| Poezie a próza

Jiří Stodola

Bůh a zlo

Podle zarputilého komentátora Forresta bych se měl vypořádat s "důkazy Boží neexistence". Pokusím se zvláště pro něj zprostředkovat odpovědi (v podstatě staré několik století) na jeho "důkazy". Začneme na jeho přání argumentem z existence zla.

3.8.2009 v 21:00 | Karma: 24,00 | Přečteno: 3607x | Diskuse| Kultura

Jiří Stodola

Pallotto a Joch aneb kdo má univerzální pravdu

VIP bloggerka Eva Pallotto mi do komentářů pod můj blog (je to pro mne veliká čest, že můj blog navštěvuje velmi důležitá osoba) dala odkaz na svůj článek o Romanu Jochovi. Článek je v mnohém ukázkový, proto se u něj chvíli zastavím.

31.7.2009 v 8:57 | Karma: 24,12 | Přečteno: 2981x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 26
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2378x

Seznam rubrik